ارتباط میان خودکشی و لیتیوم در آب آشامیدنی

لیتیوم معروف به «یون جادویی» یکی از عناصر طبیعی است که در سبزی‌ها، غلات، ادویه‌جات و آب آشامیدنی وجود دارد و دارای خواص ضد تهاجمی است که در درمان افسردگی و جلوگیری از خودکشی موثر است.

بر اساس یک مطالعه جدید در بریتانیا که در مجله British Psychiatry منتشرشده است، آب آشامیدنی با سطوح کمی از لیتیوم طبیعی ممکن است دارای اثر ضد خودکشی باشد.

لیتیوم یک عنصر طبیعی است و در مقادیر متفاوتی در سبزی‌ها، غلات، ادویه‌جات و آب آشامیدنی یافت می‌شود.

تقریباً در تمام انواع سنگ‌ها به مقدار کمی وجود دارد و با تغییر آب و هوا درون خاک آب‌های زیرزمینی و سطحی حرکت می‌کنند و درنتیجه در منابع آب عمومی نفوذ می‌کند.
  لیتیوم که گاه «یون جادویی» نامیده می‌شود، به طور گسترده و تأثیرگذاری به عنوان دارویی برای درمان و پیشگیری از دوره‌های شیدایی و افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، خلق و خو را تثبیت می‌کند و خطر خودکشی در افراد مبتلا به اختلالات خلقی را کاهش می‌دهد.

خواص ضد تهاجمی آن می‌تواند به کاهش رفتار تکانشی، پرخاشگری، رفتار مجرمانه خشونت‌آمیز و سوءمصرف مزمن مواد کمک کند.
  به گفته محققان در مطالعه اخیر مرز‌های بین دارو درمانی و مداخلات تغذیه‌ای آن‌طور که تصور می‌کردیم، محدود نیست و این مسئله امکان درمان‌های جدیدی را فراهم می‌کند که هر دو حوزه را در بر می‌گیرد.

دانش بیشتر در مورد خواص مفید لیتیوم و نقش آن در تنظیم عملکرد مغز می‌تواند به درک عمیق‌تری از بیماری‌های روانی منجر شود و آسایش بیماران مبتلا به افسردگی و سایر مشکلات روانی را بهبود ببخشد.  

در این مطالعه محققان از دانشکده پزشکی برایتمن و ساسکس و نیز مرکز روان‌پزشکی، روانشناسی و علوم اعصاب در کالج کینگ لندن با بررسی تحقیقات سراسر جهان دریافتند که مناطق جغرافیایی با سطوح نسبتاً زیاد یا غلظت بالای لیتیوم در آب آشامیدنی میزان خودکشی نسبتاً پایینی داشتند؛ بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که سطح بالای لیتیوم در آب آشامیدنی بتواند اثر پیش‌گیرانه در خودکشی و قابلیت ارتقای سلامت روانی جامعه داشته باشد.  

محققان اشاره می‌کنند هم‌زمان با فراهم آمدن شرایط بهداشت روانی میزان خودکشی ملی در بسیاری از کشور‌ها در حال افزایش است.

در سراسر جهان سالانه بیش از ۸۰۰۰۰۰ نفر براثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند و خودکشی عامل اصلی مرگ در بین افراد ۱۵ تا ۲۴ سال است. آن‌ها با اشاره به این آمار می‌گویند در این زمان بی‌سابقه همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و به دنبال آن افزایش موارد ابتلا به بیماری‌های روانی دسترسی به راه‌های بهبود سلامت روان جامعه و کاهش اضطراب، افسردگی و خودکشی از اهمیت بیشتری برخوردار است.  

این تحقیق همچنین لیتیوم را با کاهش بروز بیماری آلزایمر و دیگر انواع بیماری‌های زوال عقل مرتبط می‌داند.

این امر پتانسیل استفاده پیش‌گیرانه از آن برای مبارزه با خطر زوال عقل را افزایش می‌دهد.

آنچه از این مطالعه با بررسی سامان‌مند و متاآنالیز کلیه مطالعات قبلی موجود در این زمینه در اتریش، یونان، ایتالیا، لیتوانی، انگلستان، ژاپن و ایالات‌متحده به دست می‌آید، این است که سطح لیتیوم طبیعی موجود در نمونه‌های آب آشامیدنی و میزان خودکشی در ۱، ۲۸۶ منطقه شهری یا ایالتی در این کشور‌ها مرتبط است.  

در این خصوص پروفسور آلن یانگ، رئیس اختلالات خلقی در کالج کینگ لندن معتقد است این تجزیه و تحلیل‌ها همه شواهدی است که یافته‌های قبلی برخی از مطالعات فردی را تأیید می‌کند و رابطه معنی‌داری بین سطح بالای لیتیوم در آب آشامیدنی و میزان خودکشی پایین در جامعه را نشان می‌دهد.

در واقع سطح لیتیوم در آب آشامیدنی بسیار کمتر از میزان توصیه شده لیتیوم به‌عنوان داروست.

اگرچه مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن ممکن است بسیار طولانی‌تر باشد.

این یافته‌ها همچنین با یافته‌های آزمایش‌های بالینی سازگار است که نشان می‌دهد لیتیوم باعث کاهش خودکشی و رفتار‌های مرتبط با آن در افراد مبتلا به اختلال خلقی می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *