تاثیرات کتاب‌ خواندن در دوران کودکی بر مغز

هر چه تعداد کتاب‌هایی که در خانه‌ها در دوران کودکی وجود داشته باشد، کاهش عملکرد شناختی در دوران پیری کندتر خواهد بود.

بدون شک یکی از ترسناک ترین چیزها در دوران پیری کاهش عملکرد شناختی مغز است.

یک مطالعه جدید از دانشگاه حیفا نشان می دهد که محیط کودک در خانه می‌تواند بر عملکرد مغز در سنین بالا تأثیر گذارد.

مغز ما با افزایش سن پیر می‌شود و این روند اغلب باعث کاهش عملکرد شناختی می‌شود.

بسیاری از مطالعات اخیر در تلاش هستند تا راه‌هایی برای کاهش این موضوع یا حداقل عواملی که آن را پیش بینی می‌کنند، بیابند.

اکنون، یک مطالعه جدید از دانشگاه حیفا عامل مشترکی را پیدا کرده است که می‌تواند این کار را انجام دهد!

بر اساس این مطالعه، خواندن کتاب در دوران کودکی بر روند پیری مغز ما تأثیر می‌گذارد.

این مطالعه نشان داد که هر چه تعداد کتاب‌هایی که در خانه‌ها در دوران کودکی وجود داشته باشد، کاهش عملکرد شناختی در دوران پیری کندتر خواهد بود.

توانایی‌های شناختی از مغز در برابر انحطاط در دوران پیری محافظت می‌کند

دکتر گالیت واینستاین، ویراستار این مطالعه گفت: توسعه توانایی‌های شناختی در دوران کودکی می‌تواند «ذخیره‌هایی» ایجاد کند که از مغز در برابر انحطاط در دوران پیری محافظت می‌کند.

او افزود: ما در واقع مواجهه با کتاب و نه خود مطالعه را بررسی کردیم.

فرضیه این بود که قرار گرفتن در معرض تعداد زیادی کتاب در خانه می‌تواند یک محرک با تأثیر مثبت در طول زمان باشد.

زوال شناختی پدیده‌ای است که می‌تواند با افزایش سن رخ دهد و بر توانایی ما برای درک، به خاطر سپردن و عملکرد اجتماعی تأثیر می‌گذارد.

تحصیلات دانشگاهی، فعال کردن مغز به طرق مختلف مانند یادگیری زبان، حل جدول کلمات متقاطع و همچنین شرکت در اجتماعات از مواردی که ممکن است خطر زوال شناختی را با افزایش سن کاهش دهد.

اما همانطور که گفته شد، محققان به دنبال راه‌های بیشتری برای پیشگیری از آن هستند.

در مطالعه کنونی منتشر شده در مجله Dementia and Geriatric Cognitive Disorders، واینستین، از دانشکده بهداشت عمومی در دانشگاه حیفا، همراه با دکتر الا کوهن شوارتز از گروه بهداشت عمومی در دانشگاه بن گوریون و نوام داماری؛ از مرکز تحقیقات چند رشته‌ای در سالمندی، رابطه بین تعداد کتاب در خانه کودکی یک فرد و عملکرد شناختی بزرگسالان بالای ۶۵ سال را بررسی کرد.

این مطالعه بر اساس داده‌های بررسی سلامت، پیری و بازنشستگی در اروپا (SHARE) انجام شد و شامل ۸۲۳۹ نفر ۶۵ ساله و بالاتر از ۲۷ کشور در سراسر اروپا بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ بود. اکثر شرکت‌کنندگان در مطالعه گزارش دادند که بین ۱۱ تا ۲۵ کتاب داشتند.

خانه را با کتاب پر کنید
نتایج مطالعه نشان می‌دهد که هرچه کتابخانه خانگی بزرگتر باشد، عملکرد حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت و روانی کلامی در افراد مسن بدون توجه به سطح تحصیلات یا ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی بهتر است. واینستین گفت: یافته‌های ما نقش احتمالی کتابخانه خانگی را در حفظ سلامت شناختی و کاهش سرعت پیری مغز در دهه‌های بعد نشان می‌دهد.

کوهن شوارتز اضافه کرد: اگر بتوان عوامل مرتبط با پیری شناختی را در دوران کودکی شناسایی کرد، ممکن است بتوان عملکرد شناختی را در دوران پیری بهتر حفظ کرد.

کتاب بیشتر؛ زندگی سالم تر

به گفته محققان، قرار گرفتن در معرض تعداد زیادی کتاب در دوران کودکی می‌تواند توانایی‌های شناختی کودکانی را که یاد می‌گیرند از خواندن، کسب آموزش و سایر مهارت‌های شناختی لذت ببرند، افزایش دهد و بنابراین «ذخیره‌هایی» ایجاد می‌کند که آن‌ها را در برابر فرآیند انحطاط مغزی محافظت می‌کند.

همچنین این امکان وجود دارد که کودکانی که در خانه خود در معرض کتاب‌های زیادی قرار گرفته اند، سبک زندگی سالم تری را در طول زندگی خود داشته باشند، که در رژیم غذایی سالم، ورزش و سیگار نکشیدن منعکس می‌شود که به حفظ توانایی‌های شناختی در دوران پیری کمک می‌کند.

واینستین به این نتیجه رسید که این مطالعه به آگاهی از اهمیت شرایط محیطی کودکان برای سلامت مغز آن‌ها در سنین بالا می‌افزاید. تحقیقات بیشتری برای یادگیری در مورد پیامد‌های دراز مدت برای مغز لازم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *