نظریه مثلثی عشق استرنبرگ

رابرت استرنبرگ روان‌شناس آمریکایی مدل مثلثی عشق را ارائه داده‌است. مدلی که عشق را با سه عنصر اصلی آن نشان می‌دهد.

  • صمیمیت: پیوند نزدیک و احساس تعلق داشتن بین دو نفر و همچنین علاقهٔ آن‌ها به درمیان گذاشتن خصوصی‌ترین و عمیق‌ترین افکار و احساسات.
  • اشتیاق و شهوت: میل و رغبت جنسی شدید به طرف مقابل.
  • تعهد:فرد می‌پذیرد که فرد دیگری را به شدت دوست دارد (عنصر قبول) و خودش را ملزم می‌داند که در پستی و بلندی‌های زندگی رابطه‌اش را با آن شخص حفظ کند. (عنصر تعهد)

سه مولفه عشق به روشی سیستمی با هم تعامل دارند. وجود مولفه ای از عشق یا ترکیبی از دو یا چند مولفه هفت نوع تجربه عشق ایجاد می کنند. این نوع عشق ممکن است در طول یک رابطه نیز متفاوت باشد.

دوستی

این نوع عشق زمانی است که مولفه صمیمیت یا دوست داشتن وجود داشته باشد ، اما احساس اشتیاق(شهوت) یا تعهد به معنای عاشقانه وجود ندارد. عشق دوستی می تواند ریشه سایر اشکال عشق باشد.

شیفتگی

شیفتگی با احساس هوس و اشتیاق جسمی بدون پسندیدن و تعهد مشخص می شود. زمان کافی برای ایجاد احساس عمیق صمیمیت ، عشق رمانتیک یا عشق کامل وجود ندارد.

عشق خالی

ویژگی عشق خالی با تعهد بدون شور و صمیمیت است. در بعضی مواقع ، یک عشق شدید به یک عشق پوچ تبدیل می شود. عکس آن نیز ممکن است رخ دهد.

 عشق رمانتیک

عشق رمانتیک از طریق صمیمیت و اشتیاق جسمی، افراد را از نظر احساسی پیوند می دهد. شرکای این نوع روابط مکالمه های عمیقی دارند که به آنها کمک می کند جزئیات صمیمی درباره یکدیگر را بدانند. آنها از شور و علاقه جنسی لذت می برند.

 عشق همنشین

عشق همنشین نوعی عشق صمیمی ، اما غیر پرشور است. این شامل مولفه صمیمیت یا پسندیدن و مولفه تعهد مثلث عشق است. این از دوستی قویتر است ، زیرا یک تعهد طولانی مدت وجود دارد ، اما تمایل جنسی در آن کم است یا اصلاً وجود ندارد.

این نوع عشق غالباً در ازدواج هایی دیده می شود که اشتیاق در آن از بین رفته باشد ، اما این زن و شوهر همچنان به هم محبت عمیق یا پیوند محکم دارند. این ممکن است به عنوان عشق بین دوستان بسیار نزدیک و اعضای خانواده تلقی شود.

عشق ابلهانه

در این نوع عشق ، تعهد و اشتیاق(شهوت) وجود دارد در حالی که صمیمیت یا دوست داشتن وجود ندارد. استرنبرگ معتقد است دراین حالت افراد در نگاه اول عاشق یکدیگر می‌شوند و خیلی زود بدون اینکه همدیگر را بشناسند به داشتن یک رابطه طولانی متعهد می‌گردند. این عشق خیلی شدید و اغلب وسواس گونه است. فرد نمی‌تواند فکر خود را از او رها کند، شدیداً آرزو می‌کند به او نزدیک شود، او را لمس کند و با او در هم آمیزد و با این تخیلات به فرد حالت شوریدگی دست می‌دهد.

عشق کامل

عشق کامل از هر سه مولفه تشکیل شده و شکل کلی عشق است. این یک رابطه ایده آل را نشان می دهد. زوجینی که این نوع عشق را تجربه می کنند ، چندین سال از رابطه خود می گذرد. آنها نمی توانند خود را با شخص دیگری تصور کنند. آنها همچنین بدون شریک زندگی خود نمی توانند خود را واقعاً خوشحال ببینند. آنها موفق می شوند بر اختلافات غلبه کنند و در کنار هم با عوامل استرس زا روبرو می شوند.

عشق یک فعل است

به گفته دکتر استرنبرگ ، حفظ عشق کامل ممکن است دشوارتر از به دست آوردن آن باشد، زیرا اجزای عشق باید عملی شوند. بدون رفتار و بیان ، اشتیاق از دست می رود و عشق ممکن است دوباره به نوع همراه برگردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *