چگونه با کودکی که دستِ‌بزن دارد، رفتار کنیم؟

کتک زدن در کودکان دلایل زیادی دارد که برای کنترل آن باید ریشه‌های این رفتار را در روش‌های تربیتی والدین بررسی کرد.

در جامعه پرتنش امروز پرخاشگری در کودکان به وفور دیده می‌شود و این موضوع با دست بزن داشتن کودک تفاوت دارد اما این روزها کودکان پرخاشگری و کتک زدن یکدیگر را در رفتارهایشان جای داده اند که این رفتار ریشه در روش‌های تربیتی دارد.

روش‌های برخورد با کودکی که دست بزن دارد

پیشگیری کنید
قبل از تعامل کودکتان با کودکان دیگر احساس امنیت او را افزایش دهید و همیشه در دسترس او باشید. اگر متوجه شدید کودک شما به سمتی که احتمال کتک زدن وجود دارد، می‌رود دخالت کنید و بین او و کودکی که می خواهد او را کتک بزند قرار بگیرید.

آرام باشید
هنگامی که کودکتان در حال گریه کردن است، مانع او نشوید زیرا با این‌کار او آرام می‌شود و احساس بهتری پیدا می‌کند. اگر کودکتان بچه ای را زده آرام باشید، نفس عمیق بکشید و به خودتان بگویید «او کتک زده چون ترسیده است و من باید با آرامش و صمیمیت این ترس را کم کنم».

جبران کردن را به کودک آموزش دهید
قبل از این‌که به سراغ کودک خود بروید به سمت کودکی که کتک خورده بروید و او را آرام کنید، با صمیمیت به کودکتان بگویید برخورد تو درست نبوده و سپس او را با کودک کتک خورده روبرو کنید. هنگام مواجهه با کودک کتک خورده بگویید متاسفیم که علی یا … تو را کتک زد، آیا با عذرخواهی حال تو بهتر می شود؟


سرزنش نکنید
اگر کودکتان را سرزنش کنید او فکر می‌کند شما ائرا دوست ندارید. بنابراین احساس ترس خواهد کرد و به پرخاشگری روی می آورد پس باید با کودک همدلی کنید تا او این رفتار را از شما یاد بگیرد.

کودک را از محل درگیری دور کنید
آرام باشید و کودک خود را از محل درگیری دور کنید این رفتار باعث می‌شود کودک به رفتارش فکر کند.

کمک به شناخت احساسات
کودک شما می‌داند که کتک زدن کار بدی است اما او نمی تواند جلوی خود را بگیرد پس باید شما به او کمک کنید تا احساساتش را بشناسد و احساس امنیت کافی در او ایجاد کنید. مثلا بگویید :تو از زدن دوست خیلی ناراحتی و من می‌دانم و خیلی ناراحتم که آنجا نبودم تا به تو کمک کنم اما الان پیش تو هستم.

حال کودک با خندیدن بهتر می‌شود
اگر کودک بعد از دعوا گریه نکرد، اجازه ندهید به میان بچه‌ها برگردد زیرا ممکن است دوباره دعوا کند. در این مواقع سعی کنید او را بخندانید تا حالش بهتر شود.

احساس‌تان را مدیریت کنید
احساسات خود را کنترل کنید تا بتوانید بهتر به کودک خود کمک نمایید.

کودکان را تنبیه نکنید
کودکان از رفتارهای والدین الگو می‌گیرند اگر شما آنها را تنبیه کنید او بیشتر به کتک‌کاری با بچه‌های دیگر تمایل پیدا می‌کنند.

در پایان گفتنی‌ است؛ پرخاشگری و کتک زدن کودکان دیگر توسط کودکتان علت‌های زیادی مانند برونی سازی احساسات، ترس و جلب توجه و… دارد بنابراین ابتدا باید دلایل این رفتار در کودکان را بررسی کنید و سپس دنبال راه مناسبی برای کاهش این رفتار در کودک باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *