۱۱ تیپ شخصیتی در نویسنده‌ها؛ سبک نوشتاری شما چیست؟

هیچ دو نویسنده‌ای دقیقا شبیه هم نیستند. بعضی از نویسندگان می‌توانند ۱۰ فصل از یک کتاب را قبل از خوردن صبحانه تکمیل کنند، در حالی که برخی دیگر برای جمع و جور کردن افکارشان و تهیه یک طرح کلی به چندین ماه زمان نیاز دارند. برخی دوست دارند فقط با قلم مخصوص خودشان بنویسند و برخی دیگر بهترین آثار خود را با لباس‌خواب مورد علاقه‌شان خلق می‌کنند.

بعضی از نویسندگان می توانند ۱۰ فصل از یک کتاب را قبل از خوردن صبحانه تکمیل کنند، در حالی که برخی دیگر برای جمع و جور کردن افکارشان و تهیه یک طرح کلی به چندین ماه زمان نیاز دارند. برخی دوست دارند فقط با قلم مخصوص خودشان بنویسند و برخی دیگر بهترین آثار خود را با لباس خواب مورد علاقه شان خلق می کنند.
  خوشبختانه، در مورد نوشتن هیچ روش درست یا غلطی وجود ندارد (به جز ننوشتن!). در ادامه این مقاله مگ الگوی نگارش ۱۱ تیپ از نویسندگان مختلف مورد بررسی قرار گرفته که شما احتمالاً برخی از آن ها را می شناسید (یا با آن ها همذات پنداری می کنید!) اما کدام یک سبک نوشتاری شما را به بهترین وجه توصیف می کند؟


۱- نویسنده کمال گرا
این تیپ از نویسندگان هرگز راضی نمی شوند. در حقیقت، آنها قبل از اینکه به کسی اجازه دهند رمان آنها را ببیند، ممکن است برای چند سال نوشته های خود را بازنویسی کنند. شاید آنها بیش از حد ایده آل گرا باشند یا شاید به قدری به داستان خود وابسته شده اند که قصد دارند آن را در کامل ترین و بی نقص ترین شکل ممکن ارائه دهند.

به عنوان مثال، ارنست همینگوی پایان کتاب «وداع با اسلحه» را ۴۷ مرتبه بازنویسی کرد یا اسکات فیتزجرالد که حتی سال ها پس از انتشار کتاب «گتسبی بزرگ» به بازنویسی آن ادامه می داد.

نویسنده کمال گرا را احتمالاً می توانید در کتابخانه یا دفتر کارشان ببینید که خود را حبس کرده اند و فنجان های بی پایان قهوه (یا هر چیز دیگری را) سر می کشد و یک پیش نویس دیگر را به طرف سطل زباله پرتاب می کند.

اگر یک نویسنده کمال گرا باشید:
اغلب از سوی اطرافیانتان کمال گرا نامیده می شوید
ترجیح می دهید وقت خود را به کارهای مهم اختصاص دهید
کار خود را به طور کامل بررسی می کنید
در پیدا کردن کلمات بیش از حد وسواس دارید


۲- نویسنده سَرسَری
نویسنده سرسری دقیقا در نقطه مقابل نویسنده کمال گرا، نویسندگان سَرسَری قرار دارند. وقتی ایده ای به ذهن این نویسندگان می رسد، آن ها دقیقا می دانند که چگونه با سرعت هر چه تمام تر به این ایده پر و بال بدهند و از آن ایده یک اثر ادبی خلق کنند. استعداد آن ها در توانایی بیان صریح و سریع ایده هایشان است (اگرچه کسی انکار نمی کند که این افراد پس از اتمام کار به یک ویرایشگر خوب احتیاج دارند).
ایان فلمینگ که برای نگارش مجموعه رمان های جیمز باندش مشهور است برای هر قسمت از این مجموعه به طور متوسط حدود شش هفته وقت می گذاشت.

مطمئناً سرعت نویسنده بسته به نوع کتابی که می نویسد، میزان تحقیقاتی که در ابتدا باید انجام دهد و عوامل مختلف دیگر، متغیر است. اما به طور کلی، هرگاه یک نویسنده سَرسَری قلمش را روی کاغذ بگذارد، دیگر کسی نمی تواند جلوی آنها را بگیرد.

اگر یک نویسنده سَرسَری باشید:
کارها را خیلی سریع تمام می کنید.
گاهی دچار حالت انفجاری با تمرکز و بهره وری بالا می شوید.
هیچ وقت حرف برای گفتن کم نمی آورید.

۳– نویسنده عشق نویسندگی
عشقِ نویسندگی ها مثل افرادی هستند که فقط دوست دارند کتاب بخرند ولی هیچ گاه آن کتاب ها را نمی خوانند. در صورت ملاقات با این تیپ از نویسندگان به راحتی می توانید آن ها را تشخیص بدهید.

آنها می توانند برای ساعت های متمادی در مورد فرایند نوشتن و برنامه های نگارشی خود توضیح بدهند یا جزییات بی شماری را در مورد زندگی ادبی تأثیرگذارترین نویسنده های جهان برای شما شرح بدهند. آن ها فقط ادبیات فاخر و روشنفکرانه را مطالعه می کنند و منحصرا در دفترچه های چرمی که مستقیما از فلورانس ارسال شده اند می نویسند.
و اما قهوه، آنها همیشه قهوه سیاه می نوشند. همیشه.

اگر یک عشق نویسندگی باشید:
زمان بیشتری را صرف صحبت کردن در مورد نوشتن می کنید تا اینکه واقعا بنویسید.
دوست دارید به دیگران توصیه هایی در مورد فرایند نوشتن بکنید.
قفسه کتاب شما با آثار کلاسیک و کتاب هایی که نخبگان جامعه توصیه می کنند، پر شده است.

۴- پلاتر
پلاتر هیچ علاقه ای به امور بی برنامه و شگفت زدگی ندارد. به همین دلیل است که آن ها روند نوشتن خود را با یک طرح قبلی از وقایع و عناصر اصلی داستان آغاز می کنند.

وقتی که این چارچوب نگارش را آماده کردند، آنگاه رئوس مطالب را به نثری صیقلی تبدیل می کنند. مطمئناً، همیشه کمی بداهه پردازی وجود دارد، اما شما هیچ گاه در آخرین لحظه و یا حتی در اواسط نگارش یک داستان نمی توانید یک پلاتر را بیابید که دارد دست به خلق اتفاقات یا شخصیت های جدید می زند.

اگر یک پلاتر باشید:
شما خلاصه کردن و رئوس مطالب را دوست دارید.
از غافلگیری متنفر هستید.
همیشه برای هر شرایطی آماده هستید.
برای هر موقعیتی یک دستور کار دقیق دارید.
در گروه دوستان، شما همیشه مسئول برنامه ریزی هستید.

۵- نویسنده بی برنامه
نویسنده ی بی برنامه دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که پلاتر فکر می کند غیرقابل تحقق است: هر لحظه ای که ایده ای به ذهن آن ها خطور کند، فرایند نگارش را مجدداً از ابتدا شروع می کنند و بقیه کار را هم بر اساس آن ایده جدید تغییر می دهند.

آنها ممکن است تصوری مبهم و کلی از سیر روایت و اینکه داستان کجا و چگونه به پایان می رسد داشته باشند، اما باید بدانید که این مسأله به آنها انگیزه کافی برای نوشتن را نمی دهد. در حقیقت آن ها به جای تکیه بر منطق و دانش، صرفاً روی غریزه خود تکیه می کنند.

اگر یک نویسنده بی برنامه باشید:
برای تعطیلات خود بلیط یک طرفه خریداری می کنید.
شما همیشه برای هر چیزی آماده هستید.
دوست ندارید از قبل برای هر چیزی برنامه ریزی کنید.

۶- قصه گو
قصه گو معمولاً به عنوان یک نویسنده بی میل، یا حتی یک نویسنده خجالتی کارش را شروع می کند (رجوع شود به شماره ۷، در پایین). اما آتشی درون آنها زیر خاکستر پنهان است، آن ها داستانی دارند که باید آن را بیان کنند.

برخی از این نوع نویسندگان شاید از یک جنگ جان سالم به در برده باشند یا حتی برخی دیگر شرایط خارق العاده ای را در زندگی شان پشت سر گذاشته اند. هر چه که باشد، آن ها قصه ای با خود دارند و می خواهند که آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. این داستان ها معمولاً در قالب خاطرات ظاهر می شوند، هرچند قصه گو ممکن است برای بیان روایتش به اشکال داستانی و خیالی نیز روی بیاورد.

اگر یک قصه گو باشید:
حداقل یک بار به شما گفته شده: «شما باید در مورد این مسأله یک کتاب بنویسید».
مردم علاقه مند هستند که داستان گذشته شما بشنوند.
تجربیات خود را در دفتر خاطراتتان یادداشت می کنید.


۷- نویسنده خجالتی
نویسندگان خجالتی هرگز از خودشان به عنوان یک نویسنده یاد نمی کند. در واقع، بسیاری از این افراد حتی ممکن است اصلاً متوجه این مسأله نباشند که آنها یک نویسنده اند.

اگرچه آنها اغلب ایده هایی عالی و مهارت های نوشتاری خوبی دارند، اما معمولاً خیلی خجالتی هستند و آثار خود را با دیگران به اشتراک نمی گذارند و اینکه هیچ کس هرگز، هرگز و هرگز نباید پیش نویس های اصلاح نشده آن ها را ببیند! وگرنه ممکن بین شما و آن ها اختلافاتی اساسی پیش بیاید.

متأسفانه، این نوع نویسندگان برخی از بهترین ایده های خود را تا آخر عمرشان منتشر نمی کنند، مگر اینکه یکی از دوستانشان به طرز معجزه آسایی با دست نوشته های مخفی آنها برخورد کند.

اگر یک نویسنده خجالتی باشید:
دفترچه ها و فایل های Word خود را در مکان های مخفی ذخیره می کنید.
با تصور اینکه کسی دارد اثر شما را می خواند، قلب شما می تپد.
فقط نزدیکان شما (شاید هم هیچ کس) می دانند که شما می نویسید.


۸- نویسنده درون گرا
نویسنده درون گرا تفاوت زیادی با نویسنده خجالتی ندارد، اما خجالتی بودن آنها حول محور نوشتن نیست.
در عوض، نویسنده درون گرا همان طور که از اسمش پیدا است یک شخص درون گرا است. این تیپ نویسندگان را می توانید در یک کافی شاپ پیدا کنید که به تنهایی نشسته اند و به لپ تاپ خود زل زده اند. آنها همراهی یک دفترچه یادداشت زیبا را به همراهی انسان ها ترجیح می دهند، و این مسأله کاملاً واقعیت دارد.

اگر یک نویسنده درون گرا باشید:
مصاحبت با کتاب و دفترچه یادداشت را به تعامل با مردم ترجیح می دهید.
وقتی تنها هستید بهترین آثار خود را خلق می کنید.
از به اشتراک گذاشتن آثار خود خجالت می کشید.

۹- ماشین ایده پردازی
ماشین ایده پردازی یک منبع الهام سیار است که می تواند در هر موقعیتی یک ایده استثنائی پیدا کند. به همین دلیل ضروری است که این تیپ نویسندگان همیشه یک دفترچه یادداشت کوچک همراهشان داشته باشند. به این خاطر که اگر این ایده ها را ثبت و پیگیری نکنند، اکثر آنها را فراموش خواهند کرد و هیچ وقت در قالب یک اثر ادبی بر روی کاغذ نخواهند آمد.

به ندرت پیش می آید که حداقل در مراحل اولیه نوشتن یک ماشین ایده پردازی با کمبود ایده برای نوشتن برخورد کند. اما متأسفانه، بسیاری از این ایده ها هرگز به نتیجه ای نمی رسند زیرا این نوع نویسندگان به راحتی توسط ایده درخشان بعدی شان منحرف می شوند.

اگر یک ماشین ایده پردازی باشید:
می توانید از اتفاقات و موقعیت های روزمره کلی الهام بگیرید.
اغلب در مورد افرادی که با آنها روبرو می شوید در ذهنتان داستان می سازید.
میز کار شما با استیکرهای رنگی کوچک پوشانده شده است.

۱۰- نویسنده خیال باف
هدف نویسنده خیال باف از نوشتن این است تا دنیای «واقعی» را پشت سر بگذارد، حتی اگر شده فقط برای مدتی کوتاه.
شاید این تیپ از نویسندگان شغلی داشته باشند که برایشان کاملاً راضی کننده نباشد، یا حتی ممکن است از روابط خود رضایت کافی را نداشته نباشند، اما هرچه که به آنها آسیب برساند، در مقابل نوشتن برای آنها مجرای است به یک زندگی دیگر، راهی به سوی آزادی.

نویسنده خیال باف ممکن است یک نویسنده خجالتی باشد یا نه و حتی اگر فرصتی به آنها داده شود که به عنوان یک نویسنده تمام وقت فعالیت کنند، ممکن است این پیشنهاد را رد کنند. اما تا زمانی که قلمی در دست داشته باشند، خوشبختانه می توانند در دنیای دیگری گم شوند و جهان خود را شکل دهند.

اگر یک نویسنده خیال باف باشید:
بیشتر اوقات بیداری خود را صرف خیال بافی می کنید، حتی سر کار.
بهترین تجربه حسی شما مربوط به زمانی است که مشغول نوشتن هستید.
گاهی اوقات در مورد ترک محل کار خود و نوشتن به صورت تمام وقت فکر می کنید.

۱۱- نویسنده همه کاره
نویسنده همه کاره نویسنده ای است که هر کاری را در عالم نویسندگی و نگارش انجام می دهد. آنها تقریباً هر نوع متنی را که می توانید تصور کنید، می نویسند؛ از آثار غیر داستانی تا راهنمای خودآموز و حتی رمان های عاشقانه. از ویراش آثار داستانی تا ترجمه شعر و تصحیح آثار ادبی کلاسیک و رمزگشایی از متون مذهبی کهن.

اگر سعی کنید که این نویسندگان را در یک قالب و فرمول قرار دهید، آنها هرگز تحمل نخواهند کرد.
اگر یک نویسنده همه کاره باشید:
شما دامنه علایق زیادی دارید.
بدتان نمی آید (و در واقع لذت می برید) که چیزهای جدید را امتحان کنید.
شما به راحتی با موقعیت ها و چالش های جدید سازگار می شوید.
شما به سرعت و با سهولت مطالب جدید را یاد می گیرید.


سبک نوشتاری خود را پیدا کنید
سبک شما هرچه باشد، درگیر مقایسه خود با دیگران نشوید. باید بیاموزید که از نقاط قوت خود در جهت پیشبرد اهدافتان استفاده کنید و همچنین حوزه هایی را که ممکن است مانع از شکوفا شدن پتانسیل شما شوند را شناسایی کنید و روی آن ها کار کنید.

مهم تر از همه، انگیزه نوشتن خود را پیدا کنید و فرایند نگارش خود را درست به همان صورتی که دوست دارید و برای شما آرامش بخش است ادامه دهید.

این مهم ترین اصل در مورد نویسندگی است!
راستی شخصیت شما شبیه کدام یک از موارد بالا است؟ آیا سبک شما در لیست موجود نیست؟ درباره ی سبک محبوب خودتان بنویسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *